Łazienka

Jak czyścić odpływ liniowy?

odpływy liniowe

Współczesne łazienki to zazwyczaj miejsca, które są niezwykle uporządkowane i oszczędne w formie. Mają być połączeniem estetyki oraz ponadprzeciętnej funkcjonalności. Z tego względu zazwyczaj wybierana jest modernistyczna kabina prysznicowa zamiast klasycznej wanny.

Coraz częściej zauważyć można, że brodziki zastępowane są odpływami liniowymi, które mają wpływ na funkcjonalność natrysku oraz podnoszą jego walory wizualne. Czy jednak odpływy liniowe tak samo dobrze sprawdzają się w łazienkowej przestrzeni jak klasyczne brodziki? Podpowiadamy jak czyścić odpływ i czy jest to skomplikowane.

odwodnienia liniowe

Higieniczny i czysty prysznic bez brodzika

Prysznic pozbawiony brodzika jest z całą pewnością dużo prostszy podczas czyszczenia. Powierzchnia zazwyczaj pokryta jest bowiem płytkami lub gresem, a ten materiał nie wymaga specjalnych zabiegów higienicznych. Chociaż tak jak wszędzie ważną rolę odgrywa regularność i systematyczność. Warto płytki czyścic specjalnym do tego preparatami, które oferowane są przez wielu producentów. Samo czyszczenie odpływu liniowego także nie należy do skomplikowanych.

W pierwszej kolejności należy ściągnąć maskownicę. Dobrzy producenci do odpływu dołączają różnego typu haczyki, które to ułatwiają. Zanieczyszczenia w postaci pozostałości po mydle czy szamponie gromadzą się pod spodem maskownicy oraz we wnętrzu korytka. Czyszczenie polega na opłukaniu go pod bieżącym strumieniem wody.

Wybierając sam odpływ warto kupić taki, który posiada wyjmowany syfon. Czyszczenie go także nie jest skomplikowane, a samo urządzenie, tak jak i korytko wystarczy umyć pod wodą.  Co jakiś czas można zamiast specjalnych preparatów zastosować domowe środki czystości, które równie dobrze spełniają swoją rolę. Jednym z najbardziej znanych jest roztwór wody z octem. Wodę w proporcji 1:1 należy wymieszać z octem.

Dla zneutralizowania nieprzyjemnego zapachu można dodać olejek herbaciany lub sok z cytryny. Tak przygotowanym preparatem można tylko przetrzeć powierzchnię brodzika i odpływu lub zostawić na kilka godzin w celu usunięcia nagromadzonego kamienia czy zanieczyszczeń.